אסרטיביות מול מתבגרים

פיתוח אסרטיביות מול מתבגרים

מהי אסרטיביות? ובכן, מדובר בסוג של יכולת הנמצאת בתווך בין כניעות לבין תוקפנות. יכולת זו מאפשרת לאדם לכבד את רצונות הזולת ואת צרכיו, לצד כיבוד רצונותיו בעצמו וצרכיו העצמיים. ביתר פירוט, מדובר ביכולת אותה ניתן לפתח ועליה ניתן להתאמן. יש מספר טכניקות לפיתוח אסרטיביות חיובית ונעימה, ובמאמר הזה נעסוק באסרטיביות בהקשר של הורות ושל סמכות הורית. נציג בפניכם שיטה אחת, מני רבות, לפיתוח אסרטיביות בבית ובקשר שלכם מול הילדים.

 

אסרטיביות עם מתבגרים

אסרטיביות

אם אתם מעוניינים לפתח את ההורות שלכם באופן יותר אסרטיבי, כך שהילד שלכם יקשיב לכם אך גם יהיה פתוח בפניכם ויהיה חלק מקשר חיובי ביניכם, ניתן להשתמש בדרך הבאה. ראשית, עליכם להתמקד יותר בעובדות ובעניינים האובייקטיביים. כלומר, חשוב להימנע מהכללות וממילים כגון "תמיד" ו"את/ה אף פעם לא…". ניתן לפתוח את המשפט באופן הבא: "כשחזרתי היום מהעבודה הסלון לא היה נקי, לאחר שבילית בו עם החברים. זאת, למרות שביקשתי שלאחר ביקור של חברים תדאג כי הסלון יהיה נקי ונעים לשימוש של שאר המשפחה". לאחר מכן, יש להבהיר כיצד אתם מרגישים בנוגע לסיטואציה הזו. כמו למשל, ניתן להגיד משהו בסגנון "אני מאוכזב וכועס מכך שהסלון לא נקי".

בשלב הבא חשוב להגדיר מה אתם רוצים שיהיה כעת, גם, באופן קצר וקולע לעניין. כך למשל, "מהיום והלאה אני רוצה שתדאג לנקות את הסלון לאחר אירוח של חברים". יש להשתמש במשפט אחד, קצר וקולע, אשר יעזור לכם להבהיר במהירות מה בדיוק צריך להשתנות. לבסוף, מגיע הזמן בו יש להכניס מעין איום, כגון "אם תמשיך לא לנקות את הסלון לאחר שהחברים שלך מבקרים כאן, אני לא ארשה לך לארח יותר. זו הבחירה שלך".

למרות כל מה שכתבנו כאן, צריך לזכור כי מדובר בראשי פרקים קצרים וקולעים, אשר מבטאים את הצד שלכם במונולוג, לא בדיאלוג. הילד שלכם צריך להקשיב לכם לאורך השיחה הקצרה הזו. שיחה זו תפגין בפניו את כל מה שאתם רוצים, באופן חד, ברור וחלק, שלא משתמע לשתי פנים. הדרך הזו תעזור לכם להתמקד ולהתארגן בהעברת המסר, מבלי לפגוע, להתיש, "לחפור" ולחזור על עצמכם. מעל הכל, הדרך הזו מסייעת לכם להגיד את הדברים בביטחון, תוך כיבוד הילד שלכם והרצונות שלו.
בטיפול ניתן להבחין בין סגנונן התקשרות, וללמוד ליצור תקשורת אסרטיבית לא אלימה.