הדרכת הורים

הדרכת הורים

בשנים האחרונות, יותר ויותר הורים מעדיפים לפעול באופן פאסיבי יותר, במה שמכונה "הורות זורמת". כלומר, הם זורמים עם הילד, מעניקים לו מה שהוא רוצה, ונשטפים עם הזרם יחד איתו. הבעיה הגדולה שגישה זו יוצרת היא חוסר ביטחון אצל הילד, ילד חרד וילד אשר אינו מסתדר עם סמכות בלימודים, בצבא ובמסגרות אחרות.

נכון כי החברה המערבית מושכת אותנו לכיוון הזה, בו יש לשלב את הערכים המתקדמים והפרוגרסיביים עם סגנון ההורות והמשפחה המודרנית. אולם לא תמיד הכנסת ערכי הדמוקרטיה והמודרניזציה אל תוך המשפחה היא צעד חכם ונבון, ויש לשקול את הדברים לעומקם. בעיקר, חשוב להבין כי תהליך ההתפתחות של הילד לא מאפשר לו תמיד ליישם את הערכים האלה כפי שההורים רואים אותם. סמכות הורית

גם אם אתם חשים רתיעה מסויימת מהגישה הדוגלת בסמכות הורית נוקשה יותר, עליכם להבין כי מדובר בדרך יעילה ביותר לבנות משמעת ולהציב גבולות לילדים. מן הצד השני, לא תמיד נכון כי גישה כזו יוצרת ניכור ביניכם לבין הילד, או גורמת לכך שהיחסים ביניכם יהיו שליליים. סמכות הורית נכונה צריכה להתאפיין בחום, בטיפוח, בסבלנות, ברגישות ובהתחשבות. במקביל, היא צריכה להבהיר באופן ברור כי קיימת כאן היררכיה, וכי יש דרישות בלתי מתפשרות. זהו שילוב שלא קל להגיע אליו, אולם מציאת האיזון הנכון בהחלט תעזור לכם ליצור עבור הילד סביבה חינוכית, תומכת, חמה ומעניקה, אשר דוגלת בכבוד הדדי ובהבנה הדדית.

 

הורה סמכותי הוא ממש לא "השוטר הרע". ההבדל הוא ששוטר רע עושה דווקא על מנת להיות רע ועל מנת להשיג את המטרות שלו, בעוד שההורה הסמכותי קובע דרישות הגיוניות והכרחיות, בעזרתם הוא שואף לעצב את הילד כבעל ביטחון עצמי, בעל גישה מתחשבת, בעל יכולת לדחות סיפוקים, להתמודד מול תסכול, בעל הערכה עצמית גבוהה, בעל מוטיבציה ובעל כוחות להתמודדות עם אתגרים מגוונים.

 

נכון, חשוב גם להכניס את הצד של השוטר הטוב, כלומר, הצד של האהבה, החום, ההתחשבות, המגע, ההקשבה וההכלה, אולם אין להזניח את הצד השני, זה שמכתיב כללים, מעלה דרישות ומציב גבולות.

מתן שירותי ייעוץ, הנחייה והדרכת הורים ניתן באיזורים רחובות ואשדוד ע"י נועם ארקין – מומחה לטיפול התנהגותי קוגניטיבי והדרכה הורית בפרט.