טיפול בדיכאון

מהו דיכאון

אנשים רבים החווים סימפטומים של דיכאון עסוקים בשאלה האם יש משהו לא בסדר איתם. הפחד הנפוץ הוא מלהשתגע. למרבה הצער, תגובות מהסביבה כמו: "תתאפס על עצמך כבר", לא ממש עוזרות.

על אף שלרוב האדם מרגיש לבד במאבק נגד מצבי רוח דיכאוניים, המציאות היא שאנשים רבים חווים מצבי רוח דומים מעת לעת, או אפילו באופן קבוע. למעשה ההערכה היא שאחד מכל ארבעה אנשים חווה מצב רוח דיכאוני במהלך החיים.

 

דיכאון

דיכאון יכול להשפיע על כל אדם בכל שלב בחיים, בין אם הוא צעיר, מבוגר, פעיל, ביישן, עשיר, עני, גבר או אישה.

המילה דיכאון נמצאת בשימוש יומ-יומי כדי לתאר מגוון של רגשות הכוללים עצבות, תסכול, אכזבה ועוד. אולם בהיבט הקליני המילה דיכאון מתייחסת לאינטנסיביות, משך ההרגשה (מעל שבועיים), והפרעה לתפקוד היום-יומי.

מהם הסימפטומים שמאפיינים דיכאון:

מצב רוח

דיכאון נחשב להפרעה במצב הרוח. אנשים בדיכאון מתארים מצב רוח ירוד במשך יותר משבועיים, גם אם לא במשך כל היום, מצב הרוח יכול להתרומם לאחר חוויה חיובית ביום, אך לצנוח במהרה לאור אכזבה מינורית. במצב כרוני המצב רוח החיובי לא קיים כמעט בכלל במהלך היום. במקביל לעצבות, מצבי חרדה נפוצים לצד דיכאון.

חשיבה

 

אדם הסובל מדיכאון חושב בצורה מסויימת, וזוהי צורת ביטוי מרכזית בדיכאון, לצד מצב הרוח וסימפטומים גופניים. הסובלים מדיכאון, כגון ילדים, בני נוער, מתבגרים ומבוגרים, רואים עצמם באור שלילי, עסוקים בכמה רע הם מרגישים וכמה קשיים העולם טומן בחובו, לצד חוסר תקווה עתידית, וחשיבה שהדברים לעולם לא ישתפרו.

אנשים מדוכאים מרגישים תחושות אשמה, מאשימים עצמם בכל דבר, כולל העובדה שהם חושבים באופן שלילי, לרוב ההערכה העצמית והביטחון העצמי מאוד נמוכים.

 

פיזיים

 

דפוסי השינה משתנים, קשיי הירדמות, שינה לא רציפה, שינה מרובה, קושי להשאר ערים.

תיאבון נמוך וירידה במשקל או לחילופין אכילה מרובה

ירידה בחשק המיני

אנרגיה כללית נמוכה, מוטיבציה נמוכה, הפסקת פעילות יום-יומית.

 

אינטראקציה עם אחרים

אנשים מדוכאים מביעים דאגה לגבי היחסים הבינאישיים, לעיתים מביעים חוסר רצון עם בני משפחתם ומאחרים משמעותיים. ניתן להבחין בביישנות וחוסר שקט לצד אנשים אחרים, בייחוד בקבוצה. הרגשה של בידוד ובדידות וכן חוסר יכולת ליצור קשרים גם כשישנה הזדמנות לכך, אופייניים במצב דיכאון.

בטיפול התנהגותי-קוגנטיבי שמים דגשים על פוסי חשיבה לצד שימוש בכלים התנהגותיים וניתן לשפר את איכות החיים בזמן סביר

עוד על טיפול בדיכאון

יש לכם שאלות בנושא טיפול בדיכאון? מעוניינים לבדוק האם טיפול זה יתאים לכם? אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולקבל ייעוץ אישי

 

במידה ואתם מגיעים מאזור הדרום,

את הפגישות ניתן לקיים בקליניקה באשדוד או ברחובות