טיפול בחרדות

טיפול בחרדות

חרדה היא הדרך של הגוף להגיב להיותו בסכנה, האדרנלין זורם במערכת הדם ומאפשר לאדם לברוח או להלחם, זה קורה כשהסכנה היא מוחשית או מתוך אמונה שהסכנה נמצאת שם, גם אם בפועל לא נשקפת כזו. זהו מנגנון העוררות וההישרדות של הגוף.

אנשים עם נטייה למצבי חרדה, מחפשים סביבם באופן תמידי את הסכנה כך שמערכת העוררות שלהם פועלת ללא הרף.

 

 

חרדה

מחשבות המאפיינות מצבים של חרדה, מתייחסות בהגזמה או הערכת יתר ליכולת התגובה של האדם, או מזעור של יכולת התגובה, לדוגמה:

 

 

אני בסכנה כעת

התסריט הגרוע ביותר עומד להתרחש

אני לא אהיה מסוגל להתמודד

התגובה הפיזית של הגוף לחרדה

 

 

כשיש סכנה או כשאנו מאמינים שישנה סכנה, המערכת האוטומטית של גופנו נכנסת לפעולה, זה עוזר לנו להגיב בבריחה או לחימה. תגובות פיזיות עשויות לכלול:

דופק לב מואץ, נשימה מהירה, כאבי שרירים, הזעה, רגישות לאור, יובש בפה, עוררות יתר. התקפי חרדה הם הביטוי הפיזי של הגוף, בטיפול התנהגותי מקבלים כלים להתמודדות עם התקפי חרדה ומצבים מעוררי חרדה

 

ביטויים התנהגותיים כתוצאה מחרדה

הימנעות מאנשים או מקומות, הסתגרות בבית, הגעה למקומות מסוימים בזמנים מסוימים, למשל הגעה לחנות קטנה בשעה שהיא לא עמוסה, בריחה, עזיבה מוקדמת, ושימוש בדפוסי התמודדות בסיטואציה המאיימת כמו-דיבור עצמי, עישון יתר, הימנעות מקשר עין, תוכנית בריחה וכד'.

כשסומכים על התנהגויות בטוחות שישמרו את האדם מפני הסכנה, דבר זה יכול לגרום למשך החרדה להתארך, כיוון שהאדם לא יודע שללא ההתנהגויות האלה, החרדה תרד בהדרגה.

בזמן שהימנעות מאנשים או מצבים עשוי לגרום להטבה רגעית, החרדה לא תשתפר לאורך זמן, למשל: לא ללכת לחנות בגלל הפחד להתעלף לא תאפשר לאדם לדעת שזה לא באמת קורה בגלל ההימנעות, כך שהאמונה בפחד נשארת לצד החרדה.

כולנו חרדים בזמנים מסויימים, מידה מסויימת של חרדה שומרת עלינו, ועוזרת לנו להיות ערניים ומפוקסים, למשל לפני בחינה, למעט התרגשות וחרדה יש אפקט חיובי, הגורם למוטיבציה והתמקדות במטרה, אולם חרדה ברמה גבוהה עשויה לגרום לחוסר תפקוד ולהשפיע על חיי האדם, ובמצבים כאלה מומלץ לבוא לטיפול.

הטיפול בחרדה יעיל וממוקד מטרה, תוך שימוש בכלים התנהגותיים יעילים לצד עבודה על דפוסי חשיבה, כך ניתן לחזור ולנהל חי שגרה בזמן מהיר יחסית, ואין צורך לוותר על איכות החיים או להסתפק באיכות חיים ירודה

להתמודד עם חרדה

לעיתים אנשים עשויים לחיות עם חרדות במשך שנים מבלי לפנות לקבלת עזרה. חשוב להבין שישנם מקרים שבהם כמה פגישות בודדות עם גורם מקצועי יכולות להחזיר את השקט הנפשי והביטחון העצמי לחיים.

אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר על מנת לקבל הכוונה ויעוץ, לאלו מכם המגיעים מאזור הדרום ניתן לקיים מפגשים לצורך טיפול בחרדה באשדוד ובקליניקה ברחובות