שליטה בכעסים

שליטה בכעסים – טיפול

כעס גורם לנו לנזקים רבים מבחינה בריאותית, נפשית וחברתית. כאשר אנחנו כועסים, אנחנו לא נעימים לסביבה שלנו, ואנחנו מאמללים את מי שנמצא לידינו. התוצאה היא שאנשים ירצו להתרחק מאיתנו, ואנחנו נישאר לבד עם הכעס ועם התסכול שלנו.

מי שכועס הוא אדם לא מאושר. בנוסף, במקרים רבים האדם הכועס סובל מבעיות שונות, בהן הערכה עצמית נמוכה. תחושה כזו יכולה להיווצר עוד מתקופת הילדות, באם האדם לא קיבל פידבק חיובי על מעשיו והוא אינו יכול שלא להתבונן בעצמו במראה ולבחון את עצמו ללא הרף. עניין זה מכאיב לו מבפנים, ועל מנת שלא להרגיש את הכאב, הוא נוטה להוציא את הכעס שלו החוצה, על אחרים. זהו תהליך עמוק אשר מתרחש בתת מודע. לכן, האדם הכועס לרוב אינו לוקח אחריות על עצמו, אלא מאשים אחרים בהתנהלות דברים מהם הוא אינו מרוצה. שליטה בכעסים

הבעיה היא שכעס אינו עוזר לאנשים להשיג מטרות בקלות יותר, ואף להיפך, הכעס לרוב מונע מהם להגיע לתוצאות חיובית ולהיות בעלי שיקול דעת טוב. הכעס הראשון מוביל לכעס שני, וכן הלאה. לכעס יכולים להיות ביטויים שונים, אפילו עד למצב של צעקות וקללות. כל עוד הסיבה הראשונית לכעס אינה מטופלת, הרי שהתחושות הקשות לא יכולות להשתנות. האדם הכועס ימשיך להרגיש כי הוא אינו מובן לסביבה, וכי האנשים סביבו עושים "דווקא" או שהם פשוט אינם מבינים אותו.

הצעד הראשון בשליטה בכעסים

הוא ההחלטה שאנחנו לוקחים אחריות על הרגשות שלנו. עלינו להבין כי ברגע שנצליח לשנות משהו בתוכנו, נצליח גם להגיע לתוצאות אחרות. במצב כזה אנחנו לא נהיה תלויים יותר בדברים שאנשים אחרים עושים, אלא במה שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו.

לדוגמא, אנשים רבים נוטים לצפות מאחרים להתנהג בהתאם לקודי ההתנהגות שלהם. למשל, אם אני שוטף כלים לאחר הארוחה, זאת אומרת שגם איציק חייב לשטוף כלים לאחר הארוחה. כאשר הוא לא עושה את זה, מתחיל הכעס מהזלזול של איציק כביכול, מחוסר ההתחשבות שלו, וכדומה. בשלב הזה חשוב להבין כי לא ניתן לצפות מאחרים לחשוב ולהתנהג כמונו. זה אחד הדברים שתהליך טיפול של שליטה בכעסים עוזר להשיג.